مراقبت دراز مدت

اگرچه سرطان سینه دارای دوره تشخیص و درمان نسبتا کوتاهی باشد اما نیاز به مراقبت دراز مدت دارد.

پیگیری مراقبت

انجمن سرطان شناسی بالینی ایالات متحده (اسکو) توصیه می کند بیماران با توجه به سن، تشخیص و درمانی که دارند برنامه مراقبت و درمان خود را پیگیری نمایند. بیمار در سه سال اول بایستی هر 3 تا 6 ماه و برای دو سال بعد هر 6 تا 12 ماه پیگیری مراقبت و درمان خود را انجام دهند و پس از آن سالانه با گروه سرطان شناسی در ارتباط باشند.

عود سرطان

انجمن سرطان شناسی بالینی ایالات متحده (اسکو) توصیه می کند بیمارانی که برداشتن کامل سینه یکطرفه یا بخشی از سینه داشته اند جهت بررسی از نظر عود موضعی سرطان یا بروز یک سرطان سینه جدید بایستی ماموگرافی سالانه صورت گیرد. بیماران نبایستی برای انجام ام آر آی بصورت روتین معرفی شوند مگر اینکه معیارهای پرخطر را داشته باشند.
ماموگرافی بیشتر فقط در صورت نیاز به پیگیری ضایعات مشکوک ضرورت دارد. انجام ام آر آی فقط در صورتی ضرورت دارد که احتمال دیده نشدن ضایعه توسط ماموگرافی به تنهائی زیاد باشد. ام آر آی می تواند با نتایج مثبت کاذب همراه باشد. معیارهای پرخطر شامل افرادی هست که بیش از 20 درصد خطر بروز سرطان سینه دارند مانند اینکه جهش ژن (BRCA1/BRCA2) و داشتن سابقه قوی خانوادگی سرطان سینه وجود داشته باشد.
انجمن سرطان شناسی بالینی ایالات متحده (اسکو) توصیه می کند بیماران در صورتی که بدون علامت هستند برای آزمایشات تشخیصی بصورت روتین (بجز ماموگرافی) ارجاع نشوند.
از آنجائی که آزمایشات تشخیصی روتین میزان بقا را نتوانسته اند افزایش دهند، از این رو در صورت نبود علائم مشکوک بهتر است توصیه نشوند.

نشانه های عود

انجمن سرطان شناسی بالینی ایالات متحده (اسکو) توصیه می کند که تمامی بیماران بایستی در رابطه با نشانه ها و علائم عود سرطان سینه آموزش کافی دریافت نمایند.
بیماران بایستی آموزش در رابطه با علائم و نشانه های عود شامل یافتن توده جدید در گردن یا زیربغل، تغییرات پوستی یا راش بر روی قفسه سینه یا سینه، تغییر در اندازه، شکل یا قوام سینه، و ادم سینه یا بازو. تشخیص سریع می تواند باعث افزایش بقای بیماران شود.

خودآزمایی پستان

.
.

خودآزمایی سرطان سینه بایستی ماهانه صورت گیرد. بهترین موقع آن برای زنان غیر یائسه چند روز پس از اتمام قاعدگی است. خودآزمایی از طریق نگاه کردن در آینه و لمس کردن سینه در وضعیت های مختلف برای بررسی تقارن و پیدا کردن توده صورت می گیرد.

سرطان یابی در بیماران با خطر متوسط

انجمن سرطان شناسی بالینی ایالات متحده (اسکو) توصیه می کند بیماران بایستی همانند سایر افراد جامعه تحت غربالگری برای سایر سرطان ها قرار گیرند. همچنین بیماران یائسه که تحت درمان با داروهای موثر بر گیرنده های انتخابی استروژن مانند تاموکسیفن هستند نیز باید سالانه تحت بررسی سالانه دستگاه تناسلی زنانه قرار گیرند.
زنان بالاتر از 20 سال بایستی در معاینات دوره ای از نظر سرطان تیروئید، تخمدان، غدد لنفاوی، دهان و پوست بررسی شوند و همچنین درباره عواملی نظیر دخانیات، آفتاب، تغذیه و عوامل سرطان زا محیطی و شغلی مشاوره دریافت نمایند.

screen

خطر عود سرطان

.

سرطان یک بیماری مزمن است. خطر عود سرطان در سال های اول بعد از تشخیص (بویژه سال اول) بالا می باشد و بتدریج کاهش می یابد اما هیچ گاه از بین نمی رود. عود سرطان بویژه در سال های اول می تواند ناشی از توده اولیه است و در سال های بعد می تواند از تشکیل توده ای جدید صورت گیرد. پیگیری بموقع درمان ها برای از بین بردن توده اولیه و اصلاح سبک زندگی برای جلوگیری از تشکیل مجدد توده ضروری است.

ریه

غربالگری سرطان ریه برای افراد با سابقه مصرف دخانیات یا مصرف دخانیات در حال حاضر در سن 55 تا 74 سال توصیه می شود. مصرف دخانیات حداقل 30 بسته را شامل می شود.

روده بزرگ

غربالگری سرطان روده بزرگ برای خانم های بالای 50 سال از طریق آزمایش خون مخفی در مدفوع یا ایمونو شیمی مدفوع یا دی ان ای مدفوع، سیگموئیدوسکپی، تنقیه باریم یا کولونوسکپی صورت می گیرد. سیگموئیدوسکپی، یا تنقیه باریم هر 5 سال و کولونوسکپی هر 10 سال توصیه می شود.

اندومتر

غربالگری سرطان اندومتر برای خانم های در سن یائسگی توصیه می شود. بایستی به آنها توصیه شود هر گونه لکه بینی یا خونریزی غیر منتظره را گزارش کنند.

دهانه رحم

غربالگری سرطان دهانه رحم برای خانم های 21 تا 65 ساله از طریق انجام آزمایش (Pap) و (HPV DNA) توصیه می شود. سرطان دهانه رحم بایستی برای خانم های تا 30 سال هر 3 سال یکبار و برای سنین بالاتر هر 5 سال یکبار بایستی صورت گیرد.

تورم لنفاوی

انجمن سرطان شناسی بالینی ایالات متحده (اسکو) توصیه می کند تورم لنفاوی دست بیماران مبتلا به سرطان سینه بررسی شود و روش های کاهش خطر آن مانند کاهش وزن توصیه گردد. در صورت لزوم فرد مبتلا به متخصص مربوطه ارجاع گردد. تورم لنفاوی به تجمع مایع پر پروتئین در فضای بینابینی بافت گفته می شود. انجمن ملی سرطان ایالات متحده بیان کرد افزایش قطر دست بیش از 2 سانتیمتر نسبت به دست مقابل می تواند نشان دهنده تورم لنفاوی (Lymphedema) باشد.
امکان دارد بعد از عمل تورم لنفاوی بوجود آید. عمل جراحی ممکن است با آسیب به شبکه لمفاتیک همراه باشد بویژه اگر برداشتن غدد لنفاوی نیز صورت گرفته باشد. هرچه میزان برداشتن غدد لنفاوی بیشتر باشد احتمال تشکیل تورم لنفاوی بیشتر می شود. تورم لنفاوی سبب می شود که دست سمت عمل، دچار ورم بشود که بالا نگه داشتن می تواند در موارد خفیف از تورم بکاهد. از انجام فعالیت های سنگین با دست ناحیه عمل، خودداری شود. میزان فعالیت مجاز از جراح بایستی پرسیده شود. توضیحات بیشتر در بخش جراحی آمده است.

سمیت قلبی

انجمن سرطان شناسی بالینی ایالات متحده (اسکو) توصیه می کند سطوح چربی خون و وضعیت قلبی عروقی بیماران مبتلا به سرطان سینه بررسی و پایش شود. پرتو درمانی، شیمی درمانی (اپی روبیسین، دوکسو روبیسین، تراستوزوماب) و هورمون درمانی با مهار کننده های آروماتوز با افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی همراه است. این خطر در زنان یائسه و در زنانی که بواسطه درمان یائسه می شوند بیشتر است. مهارکننده های آروماتوز ممکن است سطح کلسترول را بالا ببرد و مقاومت به انسولین را افزایش دهد و در نتیجه موجب دیابت شوند.

عضلات

انجمن سرطان شناسی بالینی ایالات متحده (اسکو) توصیه می کند بیماران مبتلا به سرطان سینه از نظر قدرت عضلانی و دامنه حرکات اندام ها بررسی شوند و در صورت لزوم برای استفاده از مداخلاتی نظیر آکوپانکچر، فعالیت بدنی، فیزیوتراپی و بازتوانی معرفی شوند.
بیماران ممکن است ناتوانی در حرکات اندام های فوقانی بعد از جراحی سینه، شانه یخ زده بصورت سفتی و درد در مفصل شانه، سندرم شبکه آگزیلاری بصورت درد زیر بغل داشته باشند. تا نیمی از بیماران ممکن است محدودیت حرکت در شانه، درد عضلانی، ضعف دست و کرخی را تجربه کنند. همچنین نیمی از بیمارانی که مهار کننده آروماتوز مصرف می کنند درد مفصل و عضلانی را تجربه می کنند بطوری که یک پنجم آنها درمان را ترک می کنند. اینگونه درد ها ممکن است به داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و استامینوفن پاسخگو نباشند. از این رو ممکن است دارو به نوع دیگر یا تاموکسیفن تغییر کند. ورزش خطر بروز مشکلات عضلانی اسکلتی را کاهش می دهد.

نازائی

انجمن سرطان شناسی بالینی ایالات متحده (اسکو) توصیه می کند بیماران در سن بارداری به متخصص نازائی معرفی شوند.
در خانم های زیر 45 سال، نازائی ایجاد شده بواسطه عوارض جانبی درمان ممکن است باعث کاهش کیفیت زندگی شود. در ایالات متحده، حدود 11 درصد سرطان سینه در خانم های 20 تا 45 سال رخ می دهد. شیمی درمانی می تواند در تخمدان ها سمیت ایجاد کند. خطر بروز قطع قاعدگی ناشی از شیمی درمانی با افزایش سن بالا می رود. افرادی که بیش از یک بار سقط داشته اند یا بیش از 6 ماه تلاش نافرجام برای بارداری داشته اند بایستی سریعتر به متخصص ارجاع شوند.

درد و اختلال در حس

انجمن سرطان شناسی بالینی ایالات متحده (اسکو) توصیه می کند بیماران بایستی از نظر وجود درد بررسی شوند و مداخلاتی نظیر استفاده از استامینوفن، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، فعالیت بدنی، اکوپانکچر به آنها پیشنهاد گردد و به متخصص مرتبط ارجاع شوند. همچنین بایستی از نظر اختلال در حس و عوامل مرتبط با آن بررسی شوند و فعالیت بدنی مرتبط توصیه گردد. ممکن است دولوکستین تجویز گردد.
نیمی از بیماران سرطان سینه ممکن است درد ناشی از عوارض جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی و هورمون درمانی را تجربه کنند. تورم لنفاوی نیز ممکن است منشا درد باشد. اختلال حس ممکن است پس از جراحی رخ دهد و یا پس از داروهای شیمی درمانی خانواده تاکسان یا پلاتینوم ممکن است در یک سوم بیماران مشاهده شود. مهارکننده های بازجذب انتخابی سروتونین نوراپی نفرین مانند دولوکستین ممکن است تجویز شود.